Začervenané oči

Za ostatných 25 rokov, čo pôsobím v oftalmológii sa stále ozývajú hlasy kolegov z iných odborov, aby došlo k väčšiemu uvoľneniu preskripčných obmedzení v prípade očných kvapiek. Ide tu o dva protichodné názory. Oftalmológovia vždy argumentujú, že bez riadneho vyšetrenia oka pomocou špeciálneho prístrojového vybavenia nie je možné stanoviť správnu diagnózu a tým pádom ani správne indikovať liečbu, a preto sa uvoľneniu preskripčných obmedzení u kolýrií skôr bránia.

Ostatní špecialisti naopak argumentujú, že by rozšírenie škály liečebných možností uvítali, predovšetkým v prípade ľahšieho priebehu chorôb očí. Pokiaľ má pacient vážne ťažkosti posielajú ho k očnému lekárovi. Situácia sa v posledných rokoch zlepšuje a to i vďaka rozširujúcej sa ponuke očných kvapiek, ktoré sú v lekárni voľnopredajné.

Dá sa povedať, že väčšina sťažností, ktoré si kolegovia z iných odborov vypočujú od svojich pacientov kvôli očiam sú nezávažné stavy viac alebo menej „červeného oka“, ktoré však pacienta značne obťažujú. Mnohé z týchto stavov sú „krížom pre pacienta i lekára“. Strata zraku, či vážne poškodenie oka v týchto prípadoch ale nehrozí.
 

„Červené oko“ (povrchová injekcia oka) môže byť z viacerých príčin. V praxi to najčastejšie sú:
  1. zápaly spojoviek 
  2. lokálne alergické reakcie 
  3. astenopeické ťažkosti (začervenanie oka spôsobené kombináciou namáhania zraku – napr. v aute, pri pozeraní TV alebo počas práce s PC spolu s nesprávne korigovanou refrakčnou vadou). 
  4. reaktívna hyperémia (únava, plač, kontaktné šošovky, pobyt v zafajčenej miestnosti a pod.)
  5. poúrazové stavy
  6. syndróm suchého oka (porušené zloženie slzného filmu, ktoré vedie k diskomfortu a podráždeniu oka). 

Oftalmológovia majú pravdu v tom, že určiť správnu diagnózu bez prístrojového vybavenia medzi týmito najčastejšími príčinami je takmer nemožné. No pri každej banalite, či pri pocite diskomfortu v očiach človek hneď nepobeží k lekárovi, však. Chcelo by to nejaké „šikovné očné kvapky“, ktoré by mohol mať človek vždy „po ruke“. Doma. V aute. Kvapky, ktoré by väčšinu spomínaných stavov buď samy vyliečili alebo aspoň zmiernili. Avšak za podmienok, že by v žiadnom prípade neuškodili, nech sa už v oku deje čokoľvek. Kvapky, ktoré by mohol lekár neoftalmológ alebo lekárnik s kľudným svedomím na akékoľvek „červené oko“ doporučiť. Každému, dospelým, deťom i novorodencom. A mať istotu, že pomôžu a neublížia. Bez interakcií s inými liekmi. Kvapky, ktoré by mohli byť v zásobe doma. Na kvapkanie v prípade ťažkostí, alebo k výplachom, keď sa do oka niečo dostane a tiež k riešeniu pocitu diskomfortu v očiach, nech je už príčina akákoľvek. Takéto „šikovné kolýrium“ by muselo mať súčasne niekoľko účinkov: 

  1. dezinfekčný a antibiotický
  2. adstringentný 
  3. protizápalový.

Dlho sa zdalo, že takéto niečo sa nemôže podariť. Ale opak je pravdou. Jeden výrobok je tu a pritom sa nevynašlo nič nového. Použilo sa len to, čo sa stáročia používa s úspechom na liečbu chorôb oka - výťažok z Očianky lekárskej. Tento výťažok sa zakomponoval do sterilného, izotonického pufrovaného roztoku očných kvapiek s názvom OCUflash. Očianka lekárska má dezinfekčný, antibiotický, adstringentný a protizápalový účinok. OCUflash spĺňa všetko o čom sme doposiaľ hovorili a dokonca sa môže aplikovať deťom už od narodenia.

Z praxe vieme a od matiek detí počúvame, že práve pri detských hrách na pieskovisku alebo pobyte v prírode dochádza najčastejšie k podráždeniu očí. Aby sme sa týmto nepríjemnostiam u detí vyhli, je vhodné používať OCUflash na vyplachovanie očí aj niekoľkokrát denne. Doporučte OCUflash, pretože je k detským očiam jemný. Navyše má protizápalový a antibakteriálny účinok a je schopný zastaviť začínajúce infekcie a zápaly. Výrazne pomôže v piatich zo šiestich spomínaných stavov červeného oka. Avšak úplne nevyrieši len syndróm suchého oka. V tomto prípade musia byť navyše aplikované ešte umelé slzy.

Doposiaľ sa v praxi najčastejšie na „červené oko“ aplikuje Ophthalmo-Septonex. Ten má však len účinok dezinfekčný. Ak použijete Ocuflash, uvidíte, že výsledky liečby budú omnoho lepšie. A navyše nezaťažíte si svoj limit. Očné kvapky Ocuflash sú bez preskripčného obmedzenia, voľnopredajné v lekárni za miernu cenu. Pacient si ich hradí sám. Skúste vo svojej praxi doporučiť pacientom Ocuflash.
 

MUDr. Jaroslav Karhan, očný lekár,
Očná klinika LF UK Olomouc 

Zdroj: Detský lekár 1/2007, str.22